Хлібопічки
Хлібопічки в магазині гаджетів та аксесуарів «Goodsmart» з доставкою по Україні
Більшість людей люблять хліб. Як правило, кожен день людина з'їдає хоча б один шматочок хліба, не кажучи вже про інші хлібобулочні вироби. Випічка є одним з головних атрибутів обіднього столу. Багато хто купує хліб в магазинах, проте на сьогоднішній день його можна без труднощів приготувати вдома. Для цього достатньо обзавестися гарною хлібопічкою.
Схема побудови цих пристроїв однакова: всередині каркаса присутні нагрівальні елементи, ємність для занурення тіста, лопатка (від однієї до кількох штук) для перемішування, кришка і панель для управління.
Сьогодні хлібопічки готують випічку самостійно. Процес повністю автоматизований і підпорядковується заданим алгоритмом програми. Все що потрібно від людини - це вибрати потрібний режим роботи. Плюс в комплекті йде брошура з різноманітними рецептами випічки.
Функції хлібопічки. Намагайтеся купувати максимально оснащений варіант моделі в межах бюджету. Це дає можливість готувати велику кількість різноманітних хлібобулочних виробів. В першу чергу варто звернути увагу на наступні характеристики:
- Максимальна вага і об'єм внутрішньої ємності. Стандартні хлібопічки випікають буханки вагою 0.5-1 кг. Є й моделі здатні випікати 1.5-2 кг. Вони відмінно підійдуть для великих сімей. Більшості людей вистачить хлібопічки з максимальною вагою в 1 кг.
- Розмір. Від місткості хлібопічки залежать її габарити. Чим більшої ваги вироби вона може випікати, тим більше її розміри. Варто відзначити, що навіть найменша хлібопічка рівна за габаритами з мікрохвильовою піччю. Тому перш ніж купити цей апарат, подумайте, де можна буде його розмістити.
- Потужність. Малопотужні моделі споживають в середньому 500-550Вт. Найпотужніші можуть споживати порядку 1650Вт.
-
Функціональність. Кількість різних опцій може досягати більше одного десятка. Ступінь оснащеності залежить від вартості хлібопічки. Основні функції, якими вона може мати у своєму розпорядженні:
- Регулювання швидкості випічки;
- Приготування джему або варення;
- Регулювання ступеня піджареної скоринки;
- Випікання за родзинками, повидлом або будь-якої іншої начинки;
- Вибір консистенції замішування тіста.
Головне, що слід пам'ятати, при використанні хлібопічки - це перш за все слідувати інструкції. Якщо ви зробите помилку в підборі інгредієнтів, налаштуєте неправильні опції, помилитеся з вагою або кількістю інгредієнтів, то гарною випічки у вас не вийде. Не забувайте також про книжку з рецептами, яка до неї додається. Дотримуючись усіх правил приготування випічки, підібравши перед цим собі відповідну модель хлібопічки, хліб вийде однозначно хрустким, пишним і головне смачним.